Bu aşamada çeşitli markaların farkına varan müşteriler kısa süreli hafızalarına ya da marka bilinci öğrenme ile uzun süreli hafızaya eklenen markaları belirli işlemlerden geçirir ve içlerinden kendilerine çekici gelen markalar için kısa bir shortlist hazırlarlar. Bu çekicilik aşamasıdır.

çekicilik Pazarlamada 5A Müşteri Yol Haritası (2. Aşama Çekicilik) cekicilik 1

Önemli olan da şirketlerin bu aşamada markalarının görünür ve fark edilmiş olması gerektiğidir. Şaşırtıcı, dikkat çekici ve hatırlanabilir olan markaların bu kısa liste içinde yer alma ve ön sıralarda olma olasılıkları çok daha yüksektir. Marka çekiciliğinin gücü bu anlamda önemlidir. Özellikle bazı müşteri kitleleri marka çekiciliğine daha fazla önem ve tepki verir. Özellikle de genç arkadaşlar yeni ürünleri öncelikli benimseyen ve ilk tepkileri verenlerdir.

Farkındalık ve çekicilik aşamaları neredeyse eş zamanlı olarak gerçekleşir. Aslında aynı ölçüde güçlü bir marka çekiciliğine sahip olmayan güçlü bir marka farkındalığı genelde pek sonuç vermez.

Bu aşamadaki markalar, ilk aşamada yaratılan kısa süreli anıları canlandırmaya ve güçlendirmeye odaklanıyor. Ayrıca, markayı ilginç hale getirerek markanın merak uyandırmasına ya da tercih edilmesine yardımcı olacak bir WOW etkisi yaratarak daha cazip hale getirmeye odaklanıyorlar.

çekicilik Pazarlamada 5A Müşteri Yol Haritası (2. Aşama Çekicilik) cekicilik 2

Şirketlerin kendilerine sorması gereken soru, potansiyel müşterileri belirli bir platforma çeken şey nedir? İnsanlar neyi görmek ya da neyle şımarmak ister? Bunları anladıktan sonra, içeriğinizi kendilerine neyin çekici geldiğine göre uyarlamak kolaylaşır.

Bu aşamada potansiyel müşteriler, ürünün farkında olma aşamasından, ürün hakkında daha fazla bilgi edinme istemeye geçmektedir.

Pazarlamada 5A Müşteri Yol Haritası aşamalarını paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

Pazarlamada 5A Müşteri Yol Haritası (1. Aşama Farkındalık)

Pazarlamada 5A Müşteri Yol Haritası (2. Aşama Çekicilik)

Pazarlamada 5A Müşteri Yol Haritası (3. Aşama Sorma)

Pazarlamada 5A Müşteri Yol Haritası (4. Aşama Eylem)

Pazarlamada 5A Müşteri Yol Haritası (5. Aşama Savunma)