Tarafımıza en çok sorulan sorulardan biri “Google’da sitelerimiz nasıl daha üst sıralarda yer alacak?” sorusu. Bu sorunun cevabı hem kolay hem de zor. Bu soruya cevap vermeden önce öncelikle dijitalleşen dünyadan kısaca bahsetmekte fayda görüyoruz.

Yeni Trend Vitrininiz: Dijital Pazarlama ve Dijital Kanallar

Artık dijital çağdayız. Fizikselden dijitale geçiş dönemi başladı. Dijital dünyada varlığınızı duyurmak, İnternet’te kendinize yer edinmek artık bir markanın kurumsal imajı ve kurumsal stratejileri arasında yer alıyor.

Dijital pazarlama, hedef kitleye ulaşmak için internetin, sosyal medyanın, mobil cihazların, web sitelerinin, e-ticaret, e-posta, arama motorlarının ve diğer dijital kanalların kullanılması olarak tanımlanır.
Dijital pazarlama müşterilere ulaşmanın yeni bir yoludur ve geleneksel pazarlamaya kıyasla müşterilerin nasıl davrandığını anlamaya yönelik yeni yolları anlatan bir pazarlamadır.

İşletmeler, işlerini internete taşıyarak yaptıkları işlerini, işletmelerini daha görünür hale getiriyor ve müşteri davranışlarıyla ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyor ve tüketicilerle daha anlamlı bağlantılar kurabilme fırsatı yakalayabiliyorlar. Dijital dünyada var olarak internet üzerinden satış yapabilir, yeni müşteriler bulabilir ve hatta mevcut müşterileri elinizde tutabilirsiniz. Dijital araçlar arasında pek çok seçenek var ve teknoloji sürekli değişiyor. Ziyaretçi çekmek ve onları müşteriye dönüştürmek için dijital dünyadan yararlanabilirsiniz.
 

Evet, nasıl ki marka kimliğinizin konumlandırması için öncelikle logonuzu tasarlıyorsanız, kullanıcıların sizi web’ de bulmasını ve fark yaratmak istiyorsanız İnternet’te mutlaka kendinize yer edinmeniz gerekir. Web siteleri artık İnternet’te varlığınız gösterebilmek için tek seçenek olmasa da her türlü dijital kapıyı aralamada büyük önem taşıyor ve markanın ulaşılabilir, güvenilir ve görünür olması açısından bizim özellikle tavsiye ettiğimiz kanallardan biri. Unutmayın web sitesi dijital vitrinlerdir. Günümüzde birçok işletme, müşterilerin akıllı telefonlarına veya tabletlerine yükleyebileceği mobil uygulamalar oluşturmakta ve işlemlerini buradan gerçekleştirmekte. Web siteleri ve sosyal medya mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmak için en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bu kanallar aracılığıyla markanızı ve mesajınızı mümkün olduğu kadar çok insana ulaştırabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin kullanıcıların sizi bulacağı, tanıyacağı ve sonunda müşteriniz olabileceği yerdir. Böylece insanlar, yaşamlarını iyileştirmek için küresel olarak hızlanan dijitalleşme planlarıyla, işletmeler artık dijital bir kitleye ulaşmak ve varlıklarını tanıtmak için güçlü pazarlama uygulayıcılarına ihtiyaç duyuyor.

Google’da sitelerimiz nasıl daha üst sıralarda yer alacak?

Öncelikle keşke size sitenizi 1. sıraya yerleştiren sihirli bir buton olduğunu söyleyebilsek. Gerçek şu ki, özellikle Google’ın algoritmasının sürekli değişen ve çalışma doğası gereği sabır, özveri, yaratıcılık ve beceri gerektirdiği. Ama iyi haber sihir olmasa da yapabileceğiniz bazı adımların olduğu.

Her gün milyonlarca insan bilet sitelerinden çalışma saatlerine kadar her türlü konuda internette arama yapıyor. Bu da işletmelerin potansiyel müşterilerin önüne çıkmak için milyonlarca fırsata sahip olduğu anlamına geliyor. SEO, arama motorlarının sunduğunuz ürünleri daha iyi anlamasına yardımcı olur. Bu bir kimsenin örneğin “yazılım şirketi” gibi işletmeniz ile ilgili kelimeler kullanarak arama yaptığında sizi sonuçlarda görünme olasılığınızın daha fazla olması anlamına gelir.

Öncelikle bunun için SEO kurallarını anlamanıza hem insanlar hem de arama algoritması ile tarayıcıları için nasıl optimize edeceğinizi öğrenmenize ihtiyaç var. Bunun için en önemli adım Google sıralama faktörlerini iti tanımak gerek. Googlebot artık tüm web sitelerine mobil cihazlarda iyi çalışan sitelere öncelik veriyor. Yani sitenizim mobil uyumlu olması önemli. Siteniz, Google haritalara entegre olsun. Artık Google, sadece yazdıkları kelimelere bakmak yerine kullanıcının aramasının arkasındaki bağlamı ve amacı anlamayı amaçlıyor. Doğal olmayan bağlantıları satın alan siteleri ayırt edebiliyor, aman ceza almayın. Anahtar kelime araştırması yapın. SEO Anahtar kelimelere dikkat edin, kelime yerine kelime öbeklerine yer verin.
 

İnternet siteniz için en iyi içerik leri üretmiş olmanız; arama motoru sıralamalarında mutlaka ilk sıralara geleceğiniz anlamına gelmez. Elbette ki işin temeli içerik üretmekten geçer. Alt yapısı bozuk olan internet sitesinin Google sıralamalarında gerilemiş olması kaçınılmazdır. ⠀⠀

Web siteleri mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmak ve için önemli bir araçtır. Müşteriler işletmenizin web sitesine gelerek hakkınızda bilmeleri gereken her şeyi tek bir kaynaktan öğrenebilir. Tasarım ve kullanılabilirlikle ilgili püf noktalarını bilerek, hikayenizi iyi anlatan ve müşterilerinizin ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetleri bulmalarına yardımcı olan bir web sitesi oluşturmanızı önemle tavsiye ederiz.

Web sitesi, arama motorları için yapılmamalıdır! Ziyaretçiler, müşteriler ve bilgi edinmek isteyen kullanıcılar için yapılmalıdır. Web sitesinin başarılı geri dönüşü için gelişim sürecinde olan sitenin iki önemli ve farklı kriterini göz önünde bulundurmalısınız. ⠀⠀

İlk öncelik sitenin açılış hızıdır. SEO için uygun web sitesi her zaman hızlı açılmalı ve ziyaretçi siteye saliseler içinde ulaşabilmelidir. Animasyon, fotoğraflar, linkler, renk uyumları, kodlar tabi ki önemli ancak hız her şeyden önemlidir! SEO’ ya uygun web sitesi için iki önemli kriter sitenin açılış hızı ve sitenin kullanılabilir yani kullanıcı dostu olmasıdır. Özetle; sitenin abartısız, basit ve sade olması SEO için her zaman faydalıdır!

Son olarak web sitenizin bakım ve güncellemesini unutmayın. Güncel kalmak Google üst sıralarda olmanızı sağlayacaktır.

Bu konu ile ilgili sorularınız olursa bizlere ulaşabilir, talepleriniz için bizlerle telefon ya da mail üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu yazılarımızı da okumak isteyebilirsiniz.

https://www.fumegri.com/seo-yaptirmak-istiyorum/

https://www.fumegri.com/bakim-ve-guncelleme-hizmeti/