Web sitesi taşıması sıklıkla maruz kalınan bir durumdur ancak bunun hiç de kolay olmadığı söylemek yanlış olmaz. Sitenizi yeni bir hostinge, alan adına, sunucuya taşımak büyük bir titizlik ister. Bu aşamada iyi bir zamanlamaya, plana ve gerekli kaynaklara ihtiyaç vardır. Ayrıca test ve takip süreçlerinin de çok iyi yönetilmesi gerekir. Ne kadar profesyonelce yapılacak olsa da beraberinde birtakım problemleri de getirebilir. Web sitesi geçişinde yapılan küçük bir hata bir gecede şirketinizin gelirini ve web site trafiğini çöp edebilir. Eğer zorunluluğunuz yok ise taşıma, kesinlikle başvurmanızı istemediğimiz bir işlemdir.

Yeni bir alan adına taşımak gibi bir geçiş işlemi gibi web sitenizde bir değişiklik yaptığınızda bu durum arama motorlarının sitenizi nasıl gördüğünü etkileyebilir. Eğer eski ve yeni alan adınız arasındaki bağlantı görünemezse arama sonuçlarındaki sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle şirketlerin web sitesi geçişini ciddiye alması ve bunun için bir plan geliştirmesi gerekir.

Web Sitesi Taşıma İşleminin Başarılı Olması İçin;

1.Adım: Başlangıç için gereksinimleri belirleyin.

Taşınabilecek alternatifli sistemlerden tercihinizi yapmalısınız. Bunlar, HTML site taşıma işlemi, PHP yazılımı, ASP, ASP.net yazılım dilleridir.  Bu sistemler arasında sizin için en uygun olanı seçmelisiniz. Taşıma işlemi esnasında adım adım ilerleyerek hata riskinizi en aza indirirsiniz. HTML site taşıma işlemi basit, kolay, esnek ve hızlıdır. Genellikle tercih edilendir. Bir aktarım programıyla dosyalarınızı mevcut hostingden farklı sunucuya aktararak işlemi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Bu taşımada link problemleri genellikle yaşanan sorunlardandır. Bu noktada eski alan adlarına çok dikkat etmeli ve kaldırmalısınız. PHP yazılımında kodlar, açık kaynak kodu olduğundan taşıma işlemleri daha sorunsuz olabilir. Bu yazılımlarda WordPress, joom, opencart, ya da bunlara benzer hazır sistemler haricinde özel yazılım siteleri de taşınabilir. Buradaki kritik nokta ve işin yarısından fazlası, veri tabanının sorun yaşanmadan sunucuya aktarımıdır.  Sonrasında dosyalarınızı sunucuya taşıma işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra Api vb. bağlantıları gerçekleştirmek kalıyor. Diğer ASP, ASP.net yazılımında ise Windows tabanlı programı bilmeniz gerekir. Kuralları ve sınırları olan bir programdır. Size sunulan opsiyonel seçeneklerden ilerlemelisiniz.

2.Adım: Web sitesi geçiş planı geliştirin.

Geçiş için;

-Kapsam ve zaman çizelgesi
-Proje takımının belirlenmesi
-Her görev için web sitesi geçiş kontrol listesinin hazırlanması
-Bütçe ve kaynak listesi oluşturulmalıdır.

3.Adım: Ekibinizle gelişim ve tüm süreçler için beyin fırtınası yapın.

Bir web sitesi taşıma planı bir günde yapılamaz. Biraz zaman gerektirecektir.  Şirketinizde bu projeye kimin liderlik edeceğine, yardımcı olacak kişilere, yöneticiden proje geliştiricilere kadar ekip üyeleriyle iletişim kurmalı ve süreçler için beyin fırtınası yapılmalıdır. (Bu aşamada genel çerçevelerin incelenmesi, geri bildirim sağlama vb. konular).

Web Sitesi Taşıma web sitesi taşıma Web Site Taşıma İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir? web sitesi tasima

Web Sitesi Taşıma

4.Adım: Geçiş için Teknik SEO çalışmalarınızı yapın.

Web sitenizin tasarımları tamamladıktan sonra bu aşamaya geçebilirsiniz.  Web sitesi geçiş planınızın bu aşamasında, SEO uzmanı ile siteniz için teknik SEO stratejilerinizin hazırlanması ve geliştirme ekibiniz ile sonrasında çalışmalara başlanması gerekir.

5.Adım: Sitenizin Test Aşaması

Bireysel ya da şirket fark etmeksizin test süreci, web tasarım ve site aktarım işlemleri için kaçınılmaz bir süreçtir. Her ne kadar profesyonel olarak gerçekleşse de yapılan işlemlerin işin sahibi sizsiniz yani kontrolün sizin elinizde olması gerekir. Ayrıca site taşıma sürecinde veri kaybının olmaması için ve geçmişe yönelik hatalar gerçekleştirmemek adına sitenizin mutlaka birden fazla (iki ya da üç olabilir) yedeğinin ulaşılabilir durumda olması gerekir.

Önemli bir nokta; sitenizi test ederken arama motorları tarafından erişilebilir olmadığından emin olmalısınız. Eski sitenizi ve içeriğinizi taşımadığınız durumda arama motorlarının bu web sitesini taramasını ve dizine eklemesini istemezsiniz. Bunu şöyle yapabilirsiniz; Belirli IP adreslerine erişimleri sınırlayarak arama motorlarının web sitenizi bulmasını engelleyebilirsiniz.

6.Adım: Web Site Taşıma (Dosya Aktarımı ve Veri Tabanı Taşıma)

Sitenizi taşırken hız önemlidir. Site taşıma esnasında internet bağlantınızda problem yaşamamalısınız. Saniselik veri kaybı sizi sonrasında günlerce uğraştırabilir.

Dosya sayısı da aktarımı etkiler. Dosya sayınız eğer aşırı abartılı değil ise dosya aktarımı için Filezilla vb. programlar tercih edebilirsiniz. Dosya sayınız çok fazla ise taşımayı gerçekleştireceğiniz firmadan destek alabilirsiniz.

Veri tabanı, tüm verilerin ve bilgilerin yer aldığı alandır. Bu anlamda daha da dikkat gerektirir. Veri tabanı işlemlerinde genellikle, veri tabanının boyutunun yüksekliği, veri tabanı karakter uyumsuzluğu, içe aktarılacak olan sunucunun yüksek güvenlik duvarı olması gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu sorunları yaşama riskinizin olduğunu bilerek bu işleme başlamalısınız.

7.Adım: Web Site Geçişinizin Takibi

Web sitesi geçiş kontrol listenizi eksiksiz tamamlamış olsanız dahi mutlaka web sitenizin izlenmesi ve takibi gerekir. Sitenizin taşınmasından sonra zamanlardaki aylarda dahi olabilir sitenizin sıralamasını ve trafiğini izlemek çok önemlidir. Sıralamalarınız ya da web sitesi trafiğinizin durumu, şirketinizin web sitesi geçişiyle ilgili sorunlar konusunda uyarı niteliği taşıyabilir. Taşıma işleminin hemen sonrasında trafikte ve sıralamalarda düşüş görmek gayet normaldir ancak uzun vadeli düşüşler site geçişinizle ilgili bir sorun olduğunu ifade edebilir. Örneğin, yönlendirmeleri ayarlamayı unutmamanız gerekir. Yönlendirme olmadan, Google gibi arama motorları ilgili sayfayı veya içeriği başka bir sayfaya taşıdığınızı göremez. Bu durumda şirketiniz sıralamalarda düşüşe geçer ve bu da web site trafiğinizi önemli ölçüde olumsuz etkiler.

Analizler için, Google Analytics, web site trafiğinizi ve sıralamanızı izlemek için Google Arama Konsolu kullanabilirsiniz. Web sitenizin arama sonuçlarındaki performansını görmek için Ahrefs ya da SEMrush gibi ücretli araçları da tercih edebilirsiniz.

Web sitenizin geçişiyle ilgili sorun yaşarsanız bir SEO ajansı ile iletişime geçebilirsiniz. FümeGri gibi deneyimli ve güvenilir bir ajans, web sitenizi değerlendirebilir ve geçişte yaşanan sorunların nedenlerini ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Karşılaşabilecek Hatalar:

Taşıma işlemlerinde sunucudan kaynaklı hatalar ile karşılaşmaktayız. Sunucu kaynaklı eklenti, sürüm, versiyon gibi faktörlerden kaynaklı birçok sorun yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı ilk ve en önemli adım olan gereksinimlerin belirlenmesi büyük önem taşır. İki farklı hosting ya da sunucu arasındaki farkları göz önünde tutarak sistemin gereksinimlerini belirlemeniz gerekir.

Genelde karşılaşılan sorunlar aşağıdaki gibidir.

  • ModSecurity olarak bilinen hosting güvenlik sorunları,
  • Veritabanı içe aktarım problemleri,
  • Veritabanı bağlantı sorunları
  • Filezilla aktarımında yaşanan problemler,
  • Domain yönlenme problemleri,
  • Cache problemleri,
  • DNS problemleri.

Web sitesi geçiş planınızla ilgili profesyonel yardım alın.

Bir web sitesi taşıma süreci, plan kapsamında bir kontrol listesi oluşturmaktan çok daha fazlasıdır. Bundan dolayı birçok şirket bu konuda zorluk çekmektedir. Bazı işletmeler yeni projeyle web sitelerinin geçişini riske atabilecek zorlukları ve risklerini görememektedir.

Bu nedenle, birçok küçük ve orta ölçekli işletme bu projeler için dış kaynak kullanmayı tercih eder. Web tasarımı, web geliştirme ve SEO konusunda uzmanlaşmış FümeGri gibi ajanslarla çalışırlar. Bu üçlü odak noktaları için SEO dostu site tasarımı ve geliştirme, ayrıca sonuç odaklı SEO stratejileri oluşturularak başarılı web sitesi geçişlerini yönetilmesine imkân sunar.

Web sitesi taşıma konusunda bizimle iletişime geçerek size nasıl yardımcı olabileceği konusunda daha fazla bilgi edinin. Şimdi deneyimli bir stratejistle iletişime geçmek isterseniz 0543 514 15 65 numaralı telefondan bizi arayın!

Bu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz. https://www.fumegri.com/seo-yaptirmak-istiyorum/