Arama motoru optimizasyonu gibi, Sosyal Medya Optimizasyonu da bir web sitesinin başarısında önemli rol oynamaktadır. SMO yani Social Media Optimization cümlesinin Türkçe karşılığı Sosyal Medya Optimizasyonu anlamına gelir. Artık sosyal medyada paylaşmış olduğunuz içerikler web sitenizin SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu yapısını etkilemektedir. Sosyal medya pazarlaması ve web sitenizin optimizasyonu eşit derecede önemli bir hal aldılar Özellikle bir E-ticaret sitesi için, sosyal medya optimizasyonu çok önemlidir, çünkü insanlar çevrimiçi ürün satın almak için sosyal medyada yapılan yorumları kullanmaktadırlar. Sosyal medyada olmak, kendi markanızı yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Optimizasyonu ile ne demek istiyorsunuz?

SMO yani Sosyal Medya Optimizasyonu, ürününüzü tanıtmak, çeşitli sosyal kanallarda bir marka oluşturmak için kullanılan bir tekniktir. Youtube, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım siteleri, Reddit gibi sosyal yer imleme siteleri ve daha birçok video siteleri ve sosyal ağları içermektedir. Google, algoritma güncellemelerinden sonra web sitenizin güven faktörünü ve otoritesini oluşturmak için sosyal medya etkiniz büyük rol oynamaktadır.

Sosyal Medya Optimizasyonu yapmak, markanızı güçlendirmenize ve görünürlüğü artırmanıza, ayrıca potansiyel müşteriler üretmenize ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Sosyal medyanızı optimize etmek, işletmenize hem aşinalık hem de güven kazandırır, çünkü tüketiciler yalnızca sizin bahsettiğinizi değil, başkaları tarafından da yapılan öneri ve yorumları da görebileceklerdir.

Arama motoru optimizasyonu ile sosyal medya optimizasyonu arasındaki fark nedir?

Arama motoru optimizasyonu SEO, sayfa ve sayfa optimizasyonunu da içeren arama motorlarından gelen trafiği hedeflemenizi sağlar. Sosyal Medya Optimizasyonu ise, sosyal medya platformlarınızı web sitesine trafik getirecek kadar ilgi çekici hale getirmeye odaklanan dijital bir pazarlama yöntemidir. SEO ve SMO’nun ana önceliği, web sitenize trafik çekmektir. Sitenize daha fazla trafik çekmek için SEO ve SMO’nun birlikte çalışması gerektiğini vardır. Aslında, SMO’nun,  SEO karşısında etkisini görmek için Google’da popüler bir markanın adını arayın. Muhtemelen Twitter hesaplarının ilk 5 sonuçta listelendiğini göreceksiniz.

SEO ve SMO’daki Anahtar Farklılıklar

  • SEO, SERP’lerdeki(arama motorları sonuç sayfaları) ilgili arama sorgusunda sitenin içeriğinin yükselen konumunu kullanarak kullanıcıları içeriğe getirir. SMO ise sosyal medya özellikleri sayesinde hedef kullanıcılara içerik getiriyor.
  • SEO bir Site içi ve Site dışı optimizasyonudur, SMO ise sadece bir Site dışı optimizasyonu stratejisidir.
  • SEO’nun ana bileşenleri HTML kodları, anahtar kelimeler ve sitenin tasarımıdır. Buna karşın, SMO’da sitenin görünümü ve içerikler en önemli olan maddelerdir.
  • SEO, Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarını kullanır. SMO, LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram, Youtube vb. gibi sosyal ağ platformlarını kullanır.
  • SEO işlemini kullanırken, arama motorları, anahtar kelimeleri aşırı kullanıyorlarsa, bir siteyi cezalandırma yetkisine sahiptir. SMO’da böyle bir şey söz konusu değildir.
Sosyal Medya Optimizasyonu [object object] Sosyal Medya Optimizasyonu – SMO Nedir? smo sosyal medya optimizasyonu

Sosyal Medya Optimizasyonu

Sosyal medya optimizasyonu ile nasıl başlanır?

Reddit gibi sosyal medya sitelerinden, web sitenize gelen gelen ziyaretçiler, ilgili haberleri çabucak araştıran ve uzun süre sitede kalmayan kişilerdir. Onları sitede daha fazla vakit geçirmeye zorlamak ve  hemen çıkma oranınızı düşürmenin tek yolu, onlara istediklerinden daha fazla bilgi vermektir. İlgili makaleleri ve dahili bağlantıları kullanarak web sitelerinin içinde dolaşmalarını sağlayın.

Sosyal Medya Optimizasyonu’nun temeli olacak dört önemli faktör?

  • İçerik; ne kadar fazla içerik o kadar fazla gezinti anlamı taşır,
  • Web sitesi tasarımı; sitenin kullanıcı dosstu olması ve hızlı bir şekilde yanıt vermesi
  • İçerik gezintisi; makalede yer alan içindekiler bölümü ara başlıkları
  • Sonraki yazılar; ilgili yazıyı okuduyup diğer yazılarınıza da bir göz atmak ister misiniz? tarzı linkleme sistemi

SEO ve SMO, güvenilirliğini artırmak, marka oluşturmak ve karlılığı arttırmak için siteye trafik çekmek için aynı amaç için çalışırlar. Ancak, SEO bir süreç olarak kabul edilirken SMO’nun bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, SEO ve SMO tarafından alınan önlemler oldukça farklıdır. SMO kullanırken hedef kitlenin kapsamı sınırlı olma eğilimindeyken, SEO kullanıcılara hedef kitleye ilişkin daha geniş bir bakış açısı sunar. Onları farklı kılan şey budur. Bu iki yön de bir kuruluşun başarısında büyük bir rol oynar ve bu nedenle onu önemli bir unsur haline getirir. Sonuçta, SEO, SMO’ya odaklanmanın önemli olduğunu düşünüyorsanız, Sosyal Medya Optimizasyonu, müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerle kişisel bir düzeyde bağlantı kurmanızı sağlarken, Arama Motoru Optimizasyonu, sitenizin arama motoru sonuçlarında yüksek kalmasını sağlar.