Kaygılı olan insanların endişelendiklerinde beyinlerinde, çoğunlukla gerçekçi olmayan ve gerçekleşme olasılığı düşük olan her türlü tuhaf fikirler ortaya çıkmaya başlar ve bu düşünceler sadece kişinin var olan endişe seviyesini yükseltir. Olumsuz, en kötü senaryo düşüncelerinin tartışılmaz gerçekler olduğuna inanabilirler. Bu durumda geleceğe aşırı odaklanabilir ve çoğu şeyden uzaklaşabilirler. İnsanlar endişeli olduklarında, genellikle gelecekte oluşabilecek bir şey hakkında takıntılı olabiliyorlar. Şu günlerde yaşanılan zor durumlar da bu kaygıları tetikliyor ve kaygı seviyelerini arttırıyor.

Peki endişenizi şu anda nasıl azaltabilirsiniz?

Öncelikle böyle durumlarda beyninizin size hile yaptığını anlamaya çalışın. Endişe çok fazla olumsuz iç konuşmaya neden olabilir. Bu durumda kendinize olumlu başa çıkma ifadeleri kullanabilirsiniz. Konuları ve olayları yargılamadan sadece gözlemleyebilirsiniz. Özellikle endişenizin yoğunlaştığı zamanlarda ve düzenli olarak da nefes egzersizleri size iyi gelecektir. 4-8 Nefes tekniğini uygulayabilirsiniz. Burnunuzdan yavaşça 4’e kadar kademeli nefes alıp, yine burnunuzdan 8’den geriye doğru kademeli olarak nefesinizi verebilirsiniz. 5 dk.lık uygulayacağınız bu derin diyafragmatik solunum, vücudun gevşeme tepkisini aktive edeceği için güçlü bir kaygı azaltıcıdır. Ayrıca uygulama vagus sinirinizi uyaracak ve sizi rahatlatacaktır.  Şu ana odaklanma durumu kaygınızı yönetmeye destek olacaktır.

Dikkatinizi toplamada anlamlı bir aktivite etkili olacaktır, hobilerinizin tadını da çıkarabilirsiniz, resim yapabilir, müzik dinleyebilir, dans edebilir, çamaşır yıkayabilir, evde egzersiz yapabilir, kitap okuyabilir, yabancı dil öğrenip geliştirebilir, önlemlerle kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Hayalinizde canlandırmayla düzenli yapacağınız meditasyon da sizi rahatlatacaktır. Kafein, alkol, sigara kullanımı kaygıyı arttıracaktır. Yeterince uyumamak kaygıyı tetikleyebilir. Gece uyumakta zorluk çekiyorsanız, yatmadan önce sıcak bir banyo yapmak, yatıştırıcı müzik dinlemek veya birkaç derin nefes almak gibi dinlendirici bir aktivite uyumanıza destek olabilir. Başkalarıyla anlamlı ilişkiler de bağlantıda kalmak iyi gelecektir. Sevdiğiniz birini arayıp Skype yapabilir, varsa evcil hayvanınızla zaman geçirebilirsiniz. Bu sizi iyi hissettirecektir. Kaygının da diğer duygular gibi bir duygu olduğunu ve duygusal bir tepki olduğunu kendimize hatırlatıp kabul etmeliyiz. Yönetilmesi zor bir hal aldığında profesyonel yardım alabilirsiniz. Sağlıklı düşünceler ve günlerimiz olması dileğiyle.