Google Benim İşletmem Rehberi

Artık dijital çağdayız. Müşteriler de hızlı çözüme kavuşmak istiyor çünkü hepimizin zamanı hiç yok ve olan zamanımız da çok değerli. Sanki biraz da hızlı sonuç bekliyoruz. İşte işletmeler de artık görünür olup müşterilerle temasa geçmek istiyor. Müşteriler de işletmeleri bulmak istiyor ama bazen müşteri olarak da bulmakta zorlanıyoruz. Nedeni mi, bu aradığımız firmaların Google Benim İşletmem Rehberi’nde kaydı olmuyor da ondan…

İşte özellikle küçük ve orta ölçekli firmalarımıza sesleniyoruz. Sizinle paylaşacağımız bu yazımızda Google Benim İşletmem Rehberi’ni hem daha yakından tanıyacaksınız hem de herhangi bir ödeme yapmadan ücretsiz olarak profilinizle Google’da müşteri etkileşiminizi arttırabileceksiniz ayrıca Google Arama ve Google Haritalar alanında kolaylıkla sizlere ulaşmak isteyen müşterilerle iletişime geçebileceksiniz. Bunun için bir Web Sitenizin olmasına gerek de yok (aslında biz firmanızın bir Web Sitesinin olmasını tavsiye ediyoruz). Yani işletme Profilinizi güncelleyerek yeni müşteriler kazanmış olacaksınız. Böylece en az maliyetle en yüksek karlılığa geçmenizde size fayda sağlayacağımızı düşünüyoruz. Kendinizi görünür kılın…

Tüm dünya artık Google’da arama yapıyor, sizin de bu aramaları müşteriye dönüştürme zamanınız gelmedi mi?

İçerik

 Google Benim İşletmem (Google My Business), Rehberi Nedir?

Google Benim İşletmem (Google My Business), genellikle GMB olarak kısaca ifade edilir ve Google’da yer alan işletmelerin yer aldığı listesidir. Ayrıca hemen hemen tüm cihazlarda, mobil veya masaüstü cihazlarda kullanılabilen yol tariflerini almak, işletmeleri ve konumları keşfetmek için kullanılan ücretsiz bir Google hizmetidir. Siz de dahil olduğunuzda Google arama sonucunda listelenme imkânınız olacaktır.

Neden “Google Benim İşletmem Rehberi” ne İhtiyacım Var?

Araştırmalar göstermiştir ki ziyaretçilerin ortalama %53’ü Google’da arama yaptıktan sonraki 48 saat içinde bir işletmeyi ziyaret ediyor.

İşletmenizi Google Benim İşletmem (Google My Business)’e ekleyerek listede yer almanız sayesinde görünürlüğünüz artacak, markanızı tanıtacak ve marka bilinirliğinizi daha üst seviyeye çıkartacak, müşterilerle iletişime ve etkileşime geçebilecek, müşteri sayınızı arttırarak satışlarınızı arttırmanızı sağlayacak bir hizmetten yararlanmış olacaksınız. Siz müşterilere ulaşmaya çalışırken müşteriler de size ulaşacak.

Fotoğraflar, promosyonlar bile yayınlayarak işletmenizi özel kılan özellikleri öne çıkarabilir, müşterilere sizi neden tercih etmeleri gerektiğini gösterebilirsiniz.

Müşteriler size farklı kanallardan da ulaşabilsin, sizinle iletişim kurmaya hazır olsunlar, telefon etsinler, mesaj göndersinler, ne kadar çok iletişim kanalı o kadar iş ve o kadar müşteri demek. Böylelikle Google Benim İşletmem hesabınıza giriş yaparak adres, telefon, web sitesi, çalışma saatleri ve diğer gerekli bilgilerinizi güncelleyerek müşterilerin sizi bulmasına ve sizinle iletişime geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sadece haritaları kullanmış şirketler bile çok fazla müşteriye ulaşmışlardır. Bu müşteri ve veri analizlerini yapma imkanına da sahip olacaksınız böylelikle insanların size nereden ve hangi kaynaklardan ulaştığını da görmüş olacaksınız. Bu verilerle de işletmenizin gelişim stratejilerinize yön verebilirsiniz.  Arama optimizasyonu (SEO)’ nda da çalışmalarınız görünümünüzü daha üst sıralara taşıyacaktır. İnsanlar memnun oldukları ya da olmadıkları hizmeti paylaşmak isterler. Böylelikle sizin de işletmeniz müşteriler tarafından yazılan yorumlara ki olumlu yorumlar olacağına inanıyoruz biz, fısıltı gazetesiyle kulaktan kulağa daha çok tanınmış olacaksınız. (Müşteriler, yorumlara yanıt veren işletmeleri vermeyenlere oranla 1,7 kat daha güvenilir buluyor). Firma sektörünüz önemli değil, hangi sektörden olursanız olun listeye dahil olabilirsiniz. Sadece gerekli olan işletmenizi doğrulama işleminiz olacaktır.

İşletmeler İçin Google Benim İşletmem (Google My Business) Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

İşletmenizi inceleyen ziyaretçiler ürün ve hizmetleriniz hakkında işletmeniz hakkında genel bilgiye sahip olacaklar ve kısa zamanda işletmenizi tanıma imkanına sahip olacaklar. İşletme kaydını oluşturup bilgilerini doğrulayan firmalar ziyaretçiler tarafından diğer işletmelere göre daha kurumsal ve profesyonel görünmektedir. Bundan dolayı işletme bilgileri doğrulamanız faydanıza olacaktır. İşletme bilgileriniz Google Haritalarda ve aramalarda ziyaretçiler tarafından görüneceği için (adresiniz, çalışma saatleriniz, web siteniz, telefon numaralarınız) size erişmeleri çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Müşterilerin yorumlarıyla işletmeniz hakkında genel düşünceleri hakkında fikir edinmiş olacaksınız. Yoğun olarak cep telefonu kullanıyorsanız Google Benim İşletmem (Google My Business) mobil uygulamasını indirerek tüm hareketleri telefon ya da tabletinizden online yönetebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Ücretli mi?

Bu soru en çok merak edilen ve sorulan sorulardan. Google My Business’ı kullanmak tamamen ücretsizdir ve işletmenizi platformda kurmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Google Benim İşletmem (Google My Business) İçin  Fiziksel İş Yeri Gerekli midir?

Cevabımız, hayır gerekli değildir. Fiziki işletmeniz olmadan Home ofis çalışıyor da olabilirsiniz. Adres bilgilerini silebilirsiniz. Bu sizin görünmenizi engellemeyecektir. İşletmenin bulunduğu yer bilgisine adresi sadece fiziksel olarak müşteriler iş yerinizi gerçekten ziyaret edecekse girin. Ziyaret edilmeyecekse adresi temizlediğinizden ve sadece hizmet alanlarını kullandığınızdan emin olun. Bu işletmenizde haritalarda sabitlemeyi ortadan kaldırır ancak arama sonuçlarında yine listelenir.

Google Benim İşletmem Rehberi google benim İşletmem rehberi Google Benim İşletmem Rehberi (Google My Business) Google My Business

Google Benim İşletmem Rehberi

Google Benim İşletmem Kurmada Hak Talebi

İşletmenizin konumlarını Google Benim İşletmem’e eklemek, sadece adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı girmekten daha karmaşıktır. Genellikle önceden var olan bir konum girişi için hak talebinde bulunmanız, bilgilerinizi doğrulamanız ve girişiniz için doğru özellikleri seçmeniz gereklidir.

Google Haritalar Üzerinden İşletmeniz İçin Hak Talebinde Bulunma

 1. Bilgisayarınızda Google Haritalar‘ı açın.
 2. Arama çubuğuna işletme adınızı girin.
 3. İşletme adını tıklayın ve doğru adı seçin.
 4. Bu işletme için hak talebinde bulunun
 5. Şimdi yönet‘i tıklayın.
 6. Farklı bir işletme seçmek için başka bir işletmenin sahibi ya da yöneticisiyim‘i tıklayın.
 7. Doğrulama seçeneği belirleyin ve ekrandaki adımları izleyin.

Google İşletme Profilinizde Hangi Bilgiler Yer Almalı?

Google Benim İşletmem hesabınıza giriş yaparak adres, telefon, web sitesi, çalışma saatleri ve diğer gerekli bilgilerinizi sürekli güncelleyerek müşterilerin sizi bulmasına ve sizinle iletişime geçmesine olanak sağlarsınız. Menünüzü bile güncelleyerek yeniliklerinizden bahsedebilirsiniz. Belki de işletme profilinden rezervasyon bile yaptırmak isteyebilirler. Müthiş olmaz mı?

Google Benim İşletmem’e Firma Bilgileri Ekleme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Birden fazla seçeneğiniz mümkün siz nerden bilginizi eklemek istiyorsanız işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama tüm cihazlarla uyumludur. Masaüstü bilgisayarınızdan giriş için https://www.google.com.tr/intl/tr/business adresinden giriş yaparak Oturum açabilirsiniz. Bunun için bir gmail hesabınızın olması gerekli. Gmail hesabınızla oturup açıp işyeri bilginizi ekleyebilirsiniz ve buradan da doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonu ve diğer mobil cihazlarınızdan giriş yapmak isterseniz şayet uygulamayı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.vega .Ayrıca siz de Google arama yaparak indirebilirsiniz. Mobil telefonunuz IOS destekli ise https://itunes.apple.com/tr/app/google-my-business-update/id853371601?mt=8/ adresinden de indirebilirsiniz. Eğer cep teliniz IOS destekli ve Iphone yüklü ise https://itunes.apple.com/tr/app/google-my-business-update/id853371601?mt=8/ adresinden indirebiliyorsunuz.

Google’da İşletme Doğrulama Nasıl Yapılır?

Arama ve Haritalar’ da işletmenizin müşterilere gösterilebilmesi için işletmenizi Google ile doğrulamanız gerekir. Genelde e-postayla, cep telefonuyla  doğrulama yapılmaktadır.

Doğrulama İşlemleri;

 1.  Seçenek: İşletmenizi Posta ile Doğrulama (Bir işletmeyi doğrulamanın en yaygın yolu postadır, Google size, üzerinde doğrulama kodu eklenmiş bir posta kartı gönderir.)Önemli: Google, posta kartı talebinde bulunduktan sonra girişinizi düzenlememenizi öneririz. Adresinizi değiştirirseniz ya da kategorinizi değiştirirseniz, posta kartınız geldikten sonra yeniden doğrulamanız gerekebilir.
 2. Seçenek: İşletmenizi E-posta ile Doğrulama (yalnızca belirli işletmelerde kullanılabilir)
 3. Seçenek: İşletmenizi Telefonla Doğrulama (yalnızca belirli işletmelerde kullanılabilir)
 4. Seçenek: İşletmenizi Anında Doğrulayın (Bir işletme için zaten Google Search Console’u kullananlar anında doğrulama almaya hak kazanabilir
 5. Seçenek: Toplu Doğrulama (10’dan fazla farklı konuma sahip işletmeler tarafından kullanılabilir)

Google Arama ve Haritalar’ daki iş bilgilerinizi yönetmek için işletme girişinizi doğrulamanız gerekir. Doğrulama işlemi, iş bilgilerinizin doğru olmasını ve bu bilgilere yalnızca işletme sahibi ya da işletme yöneticisi olarak sizin erişmenize imkân verir. Siz de farklı birilerinin adınıza giriş yapmasını istemezsiniz. Bu anlamda güvenilir olması adına gereklidir.

İşletme girişinizi doğruladıktan sonra, bilgilerinizi inceleyip son değişikliklerinizi yapmanız istenebilir. Tüm bilgilerin güncel olduğundan emin olduktan sonra “Düzenleme bitti” yi tıklayın.

Önemli: Doğrulama işlemi tamamlanıncaya kadar işletmenizin adını değiştiremezsiniz.

Doğrulama Kodunuzun Girileceği Yer

Posta kartı aracılığıyla aldığınız doğrulama kodunu girmek için:

 1. Google Benim İşletmem‘de oturum açın.
 2. Birden çok işletme yönetiyorsanız, posta kartını aldığınız adresteki bir işletmeyi seçin.
 3. Menüden “Konumu Doğrula” yı tıklayın ya da “Şimdi Doğrula” düğmesini tıklayın.
 4. Doğrulama işlemlerini takip ederek işlemi tamamlayın.

http://google.com.tr/isletmemidogrula adresinden de gelen 6 haneli doğrulama kodunu girmeniz yeterli olacaktır.

Posta Kartının Kaybolması veya Eksik Doğrulama ve Süresi Dolmuş Doğrulama Kodu

Genelde posta kartları 14 gün içinde ulaşır. Ancak, bazen doğrulama posta kartları kaybolabilir. Ayrıca Doğrulama kodlarının süresi 30 gündür. Yeni posta kartı ile doğrulama kodu istemek için

 1. Google Benim İşletmem‘de oturum açın.
 2. Birden çok işletmeyi yönetiyorsanız, posta kartı kaybolan işletmeyi seçin.
 3. Ekranın üst kısmındaki mavi banner’da başka bir kod iste‘yi tıklayın.

Not: Posta kartının size ulaşmadan önce işletme adresinizi güncellediyseniz, kod geçersiz olur ve yeni bir kod istemeniz gerekir.

Google Benim İşletmem Haritalar İçin Doğrulama Pin Kodunuz Gelmediyse Ne Yapılmalı?

Doğrulama kodunun gelmiyor olmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygın olanı adres alanını yanlış doldurmuş olmanız ve bu nedenle size postanın ulaşamamasıdır. Bu sorunu ise doğru adrese yeniden doğrulama kodu talep ederek çözebilirsiniz.

Ayrıca https://support.google.com/business/contact/verification_code_issues?from=cuf adresinden yetkililerle görüşme talebi iletebilirsiniz.

google benim İşletmem rehberi Google Benim İşletmem Rehberi (Google My Business) google benim isletmem bize ulasin

Google Benim İşletmem İşletme Doğrulama Takımı

Google Benim İşletmem ile ilgili 0212 705 8597 numaralı telefondan aranabilirsiniz. Google Benim İşletmem ile ilgili bir çağrı alırsanız bu numara Google Benim İşletmem’de bulunan işletmenizi doğrulama amaçlı size destek olacak Google iş ortağı Competence Call Center (CCC) operatörüne ait bir numaradır. Sizi şu nedenlerle arıyor olabilirler;

 • Sizlere Google Benim İşletmem’ in avantajlarından bahsetmek için,
 • İşletmenizin Google Benim İşletmem’de listedeki güncel ismini ve adresini teyit etmek ve değiştirmek istemeniz durumunda sizi yönlendirmek;
 • Google Benim İşletmem’de bulunan işletmenizin sizlere bir kod aktararak doğrulanmasını sağlamak için.

Son olarak işletmenizi telefonda ekibimizin size aktaracağı kod ile doğrulamak için google.com.tr/isletmemidogrula adresini ziyaret edebilirsiniz. Aktarılan kodu işletme hesabınızda “şimdi doğrula” bölümüne girerek doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Doğrulama Takımı Farklı Soruları Yanıtlar mı?

Operatör firma Google Benim İşletmem ile alakalı veya farklı bir Google ürünü hakkında teknik sorulara cevap vermekle yükümlü değildir. Dilerseniz Google Benim İşletmem Yardım Merkezi’nden ya da Google Yardım Merkezi’nden sorunuzla ilgili gerekli desteği alabilirsiniz.

Google Benim İşletmemde Yönetici ve Yetki Ekleme Nasıl Yapılır?

Firma girişlerini birlikte yönetmek istediğiniz iş arkadaşlarınızı ekleyebilir ya da davet edebilirsiniz. Adım adım süreçler aşağıda yer almaktadır.

 • Google Benim İşletmem’ de oturum açın.
 • Yönetmek istediğiniz konumu tıklayın
 • Sol tarafta yer alan menüden “kullanıcı sayısı” bölümüne tıklayın
 • Çıkan pop-up kutusunun sağ üst köşesinde, “Yeni kullanıcılar davet edin” simgesini tıklayın.
 • Açılan pencerede işletmenizi yönetmesini istediğiniz kişilerin e-mail adreslerini girin ve alt bölümde yer alan “rol seçin” alanından da yetkisini tanımlayın
 • Sağ altta yer alan davet et butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Google Benim İşletmemde Yönetici Çıkarma İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Google Benim İşletmem’ de oturum açın.
 • Yönetmek istediğiniz konumu tıklayın
 • Sol tarafta yer alan menüden “kullanıcı sayısı” bölümüne tıklayın
 • Çıkan pop-up kutusunda yer alan kullanıcının sağ tarafında yer alan x sembolünü tıklayın ve “tamam” butonuna basın
 • Google Haritalar’ da Görünür Olun ve Müşterilerinizin Sizi Bulmasına İzin Verin.

Burada önemli olan müşteriler tarafında görünür olabilmek ve müşteri kazanmak için rakiplerinizden önde olmak. Önde olmanız için de Google aramalarda üst sıralarda yer almanız önemli. Bunun için Arama Optimizasyonu dediğimiz SEO çalışmaları yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Eğer dilerseniz SEO çalışmaları için https://www.fumegri.com/seo-arama-motoru-optimizasyonu/ adresinden detaylı bilgileri alabilirsiniz ve bütçenize uygun teklifimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha önce de değindiğimiz üzere bilgilerinizin doğru, güncel olması profilinizin gücünü arttıracak ve görünme oranınızı da etkileyecektir.

 • İşletmenizle ilgili bir açıklama metni hazırlayın
 • Google Haritalarda Business Card’ınız mutlaka olmalıdır.
 • Çalışma saatlerinizi girmeniz önemlidir.
 • Telefon bilgileriniz güncel ve ulaşılabilir olmalıdır.
 • İnsanlar aramalarını belirli etiketlerle yaparlar. Siz de işletmeni ve işiniz ile ilgili kelimeler yazabilirsiniz.
 • Google My Business kapak fotoğrafınız, girişinizde önde ve ortada göründüğü için en önemli olan fotodur Profiliniz ve kapak fotoğrafınızın yanı sıra birlikte, girişinizi daha bilgilendirici ve ilgi çekici hale getirmek için başka resimler yüklemenizi öneririz. Google’a göre, fotoğrafları olan işletmeler web sitelerinde% 35 daha fazla tıklama ve Google Haritalar’ da yol tarifleri için % 42 daha yüksek talep görüyor. Fotoğraflar akılda iz bırakır. Görseller etkileyicidir. Fotoğraf ekleyerek sunduğunuz ürün veya hizmetlerini müşterilere gösterebilir, hikayenizi anlatabilir, müşterinin aradıklarını işletmenizde bulabileceklerini gösterebilirsiniz. Fotoğraf yüklerken yüksek çözünürlükte kaliteli fotoğraflar olmasına özen göstermelisiniz.
 • Müşteri geribildirimleri önemlidir. Olumlu ya da olumsuz geribildirimleri sağlıklı yönetmelisiniz ve tüm yorumlara samimiyetle cevap vermelisiniz.
 • Siz de yorum isteyin. Müşterilerle etkileşim içinde olun. Ayrıca sizi değerlendirmeleri de daha da tercih edilir yapacaktır.
 • Konumunuzu doğru göstermelisiniz. Hizmet bölgelerinizi doğru tanımlayın.
 • Yayınlarınızda içerikleriniz size geri dönüş yapma isteği uyandırsın.
 • Görünürlük zaman alabilir. Markanızın tüm bu çabalarla birlikte zamana ihtiyacı var. Sizin de müşterileri Google Haritalara yönlendirmeniz tıklanma oranınızı etkileyecek ve görünümünüzü üst sıraya çıkmanıza olanak sağlayacaktır.

Google Benim İşletmem’e (Google Busıness’a) Açıklama Ekleme

Google işletme açıklamanız, bir kullanıcının yerel işletmenizi aradığında ya da bir masaüstü bilgisayar veya mobil cihaz aracılığıyla Google’daki girişinizi kontrol ettiğinde görünen 750 karaktere kadar bir özettir.

Genellikle Google’daki çevrimiçi yorum ve derecelendirmelerinizin yanı sıra işletmenizin inceleme snippet’lerinin yanında veya altında görüntülenir.

Google Haritalar’ daki İşletme Profilinizi Düzenleme Nasıl Yapılır?

 • Bilgisayarınızda Google Benim İşletmem‘ de oturum açın.
 • İşletmenizin adını arayın.
 • Aşağıdakilerden birini seçin:
 • İş bilgilerinizi ekleyin veya düzeltin: Düzenleme önerini tıklayın.
 • İşletmenizi öne çıkaran fotoğraflar paylaşın: Fotoğraf ekle’ yi tıklayın.
 • Müşteri yorumlarını görüntüleyin ve yanıtlayın: Tüm yorumları gösteri tıklayın.

Google Haritalara Yer Ekleme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

 • Google Benim İşletmem hesabınızla giriş yapın. Google Benim İşletmem hesabınızla oturum açtığınızdan emin olun. Google Benim İşletmem mevcut profili doğrulayın. Firma isminizi girin işletmenizi Google Haritalar ya da Google Arama ‘da arayın.
 • İşletmenizi doğruladıktan sonra adres, harita konumu, iletişim bilgileri, kategori ve fotoğraflar gibi işletme bilgilerini düzenleyebilirsiniz.
 • Sahip olduğunuz veya yönettiğiniz bir işletme Google Haritalar’ da görünmüyorsa Google My Business’ı kullanarak işletme girişinizi ekleyebilir ve talep edebilirsiniz.
 • Eğer başkası tarafından işletmenizin doğrulandığını bildiren bir bilgi görürseniz Bir işletme girişinin sahipliğini isteme yardım sayfanıza girin. Sonra çıkan bilgilerden hayır, bunlar benim işletmelerim değil ya da işletmeyi doğru olarak girdim seçeneğini tıklayın. İşletmenizle ilgili detaylı bilgileri doldurun, direk işletmenize ulaşılmasını sağlayacak bilgileri eksiksiz ve doğru olarak adres, telefon ve diğer bilgileri girdiğinizden emin olun.
 • Sonrasında Gönder seçeneğine tıklayın.
 • Etiketleri Google Haritalar’ a Yerleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yer etiketleri, Google Haritalar’ ın yer işaretleri, işletmeler veya turistik yerler gibi harika içerikleri yansıtan bir özelliğidir. Google Haritalar’ da yer etiketlerini görmek için, aşağıda gösterilene benzer bir zoom seviyesinde olmalıdır.

Google Haritalar’ da gösterilen yer etiketleri, çok sayıda faktöre göre algoritmayla belirlenir. Bunlardan biri, işletme bilgilerinin doğruluğu ve işle ilgili içeriğin zenginliğidir.

İşletmenizin doğrulanması, işletmenizin bir yer etiketiyle görüntülenme şansını artıracaktır.

Yanlış konumda veya yanlış bilgi içeren bir yer etiketi görürseniz sorun olarak bildirebilirsiniz . Sorunların giderilmesi bir aya yakın sürebilir.

İşletme Kategorileri Nasıl Eklenir, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

 • Birincil işletme kategorisi en kritik kategoridir ve arama sıralamanızı etkiler. Ayrıca, kullanıcıların işletme girişinizde gerçekten gördüğü tek kategori budur.
 • İşletmenizi doğru şekilde temsil eden en uygun kategoriyi seçin.
 • Ek kategorilerden yararlanın ve işinize uygulanacak kadarını ekleyin.
 • Doğrudan işletmeniz için geçerli değilse kategorileri KULLANMAYIN.

Temel İşletme Bilgilerini Doldurmada Önemli Noktalar Nelerdir?

 • İşletme adınız, adresiniz ve telefon numaralarınız tutarlı olmalıdır.
 • Bilgilerinizi güncellemek için Google My Business’ ta oturum açın ve girişe gidin.
 • Sol taraftaki “Bilgi” sekmesini tıklayın.
 • Bilgi sekmesinden çalışma saatlerini, telefon numaranızı girebilirsiniz. İşletme adınız her yerde ve her yerde aynı olmalıdır. İşletme adınızı şehirler, arama için etiketler, kısa açıklamalarla ya da başka bir şeyle spame sebebiyet vermesin. Çünkü Google’ın hizmet şartlarına aykırıdır ve gelecekte sorun yaşayabilir ya da listenin askıya alınmasına neden olabilir.
 • İşletmenin bulunduğu yer bilgisine adresi sadece fiziksel olarak müşteriler iş yerinizi gerçekten ziyaret edecekse girin. Ziyaret edilmeyecekse adresi temizlediğinizden ve sadece hizmet alanlarını kullandığınızdan emin olun. Bu işletmenizde haritalarda sabitlemeyi ortadan kaldırır ancak arama sonuçlarında yine listelenir.

Google Benim İşletmemde (Google My Business) Fotoğrafları Eklemede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fotoğraflar en az 720 piksel genişliğinde, 720 piksel yüksekliğinde ve JPG veya PNG dosyaları olmalıdır.

Kapak Fotoğrafı Eklemenin Önemi Nedir?

Google My Business kapak fotoğrafınız, girişinizde ön ve ortada göründüğü için en önemlilerinden biridir. Özenle seçin.

Profil Resmi Ekleme Önemli mi?

Yeni fotoğraf, video yüklediğinizde veya yanıtları incelediğinizde profil fotoğrafınız görünür.

Video Eklemede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Artık GMB’ a video da ekleyebiliyorsunuz. Videolarda şunlara dikkat edilmelidir.

 • 30 saniye veya daha kısa olmalıdır.
 • 100 MB ya da daha küçük olmalıdır.
 • 720p veya daha yüksek çözünürlükte olmalıdır.

Videolar profilinize de biraz çeşitlilik katabilir ve kategorinizdeki diğer işletmeler arasında öne çıkmanızı sağlayabilir. Müşteriler de video görmeyi tercih edeceklerdir. Markanızın hikayesini anlatan bir video ürün ya da hizmetinizi anlatırken görsele ve duygulara da hitap eder.

Google Benim İşletmem (Google My Business) Hangi Analizler Sunuyor?

Google My Business analizlerini kullanarak görünümler, müşteri işlemleri, arama performansı ve incelemeler gibi önemli metrikleri görebilir ve işletmenizin büyümesini sağlayabilirsiniz. Müşterilerinizin sizi Google Haritalar’ da ve Google aramalardan mı size ulaştı, ne şekilde size ulaştılar bu bilgilere de sayısal olarak ulaşabilirsiniz. Yani müşteriler işletmenizi nasıl aradıklarını analiz de görebilirsiniz. Müşteriler işletmenizi hangi anahtar kelimeleri kullanarak aradılar, arama sorgulamalarını görme fırsatı sunar. Web sitesi tıklamaları, yol tarifleri ve telefon görüşmeleri dahil olmak üzere ziyaretçi işlemlerini ölçümleyebilirsiniz. Ziyaretçi derecelendirmeleri ve yorumları analiz ederek müşteri duygularını yorumlayabilirsiniz ve durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Ziyaretçi aramaları, görüntülemeleri verilerle görebilirsiniz. (Ne zaman ve kaç kez ). Tarihe göre geçmiş aramalara ve görüntülenmeleri de bulabilirsiniz. Fotoğraflarınızın da görüntülenme sayılarına da ulaşabilirsiniz.

Potansiyel Müşterilerden Satış Oluşturmak için Google Benim İşletmem (Google My Business) Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem girişi oluşturmak bir işletmenin görünümünü artırabilir ancak bu yalnızca daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak için yeterli olmamaktadır. Google arama motoru pazarında % 78 oranında pastanın çoğunluğa sahiptir . Bu büyük potansiyel müşteri havuzudur. Bu kılavuzda, paylaşacağımız adımları izleyerek daha fazla potansiyel müşteri çekmek için ve Google Benim İşletmem hesabınızdan en iyi şekilde yararlanmak için birkaç tüyodan bahsedeceğiz.

 • Google My Business’ı Google Analytics’e bağlayın.
 • GMB Insights ile olası satışları izleyin. (İşletmeniz için yol tarifi alan web ziyaretçilerinizin sayısı, telefon görüşmesi sayısı)
 • Aday müşteri yakalama için listeyi optimize edin. (Rezervasyon yaptırmak, sipariş vermek, randevu planlama)

Google Benim İşletmemde Müşteri Yorumları Neden Önemli

Müşteriler yanıtlarınızı önemser. Müşterilerin %53’ü 7 gün içinde yanıtları bekliyor. Ancak %63’ü, kendileri yorum yapsa bile işletmeden hiç cevap alamadıklarını söylüyor.

Müşteri yorumlarına cevap vermek, müşteri ilişkilerini ve geri bildirimlerini yönetmenin ve marka itibarınızı korumanın ayrıca markanızı güçlendirmenin önemli bir parçasıdır.

Mutlu ve mutsuz deneyim yaşayan tüm müşterilerinize, konuştukları farklı sitelerde ve yorum içeren portallarda cevap vermek ve onlarla iletişim kurmak için zaman ayırmalısınız.

Google’daki müşteri yorumları, yalnızca yorumu yazan müşteri için değil, işletmenizin yorum sayfasını ziyaret eden diğer tüm kullanıcılar ve potansiyel müşteriler için de gerçek ve ölçülebilir bir fark yaratabilir. Yanıtlarınız, işletmenizin tüketici algısını kısa sürede olumlu etkileyebilir.

Müşteri Yorumları İşletme Gelirini Etkileyebilir mi?

Yapılan araştırmalara göre, müşteri yorumlarına verilen yanıtların sayısı arttıkça işletmenin genel puanlarının ve gelirin artmasını sağlıyor. Bu arada cevap verilmemesi, daha düşük yorum puanların alınmasını ve gelirin düşmesini etkiliyor. Müşterileriniz, yorumlarına verilen gerçekçi ve somut, anlamlı ve zamanında cevaplandırmaları kesinlikle takdir edecek ve mutlu müşteriniz olacaktır.

Google Benim İşletmemde Müşteri Yorumlarına Nasıl Cevap Verilir?

Google’daki yorumlara cevap vermek için Google Benim İşletmem hesabınıza giriş yapın, ana sayfanızdaki Yorumlar sekmesini tıklayın. Yorumlar sayfasına geldiğinizde, başlangıçta tarihe göre düzenlenmiş işletme girişinizde yayınlanan her bir yorumu görürsünüz. Buradan, Yanıtla’ yı tıklayarak her bir yorumu cevaplayabilirsiniz. Yanıtınızın Google’da herkese açık olarak görüntüleneceğini ve Google’ın yerel içerik politikalarına uyması gerektiğini lütfen unutmayın. Cevapladıktan sonra, yazım hatalarını düzeltmek için cevabınızı düzenleyebilirsiniz. Yorumlar sayfanızda yeni bir “Görüntüle ve düzenle” düğmesiyle ilgili düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Google Benim İşletmemde Neden Yorumlara En Kısa Sürede Cevap Vermelisiniz?

Müşterilerin veya ziyaretçilerin şirketinizle ilgili yorumları yorum yönetiminden görebilirsiniz.

 • Tüketicilerin yüzde 53’ü bir hafta içinde firmadan yanıt bekliyor.
 • Google artık tüketicileri firma (marka) cevaplarına göre uyarıyor.
 • Tüketicilerin cevap veren işletmeleri ziyaret etme olasılığı her zaman daha yüksektir.

Öncelikle gelen yorumlar olumsuz dahi olsa mutlaka yorumlamalısınız. Müşteri yorumları her zaman bir işletmenin gelişimi için en önemli deneyimlerdir. Google sitelerinde yer alan yorum ve incelemeler, kullanıcılara müşteri deneyimlerini sadece işletmeler için değil, diğer kullanıcılarla da paylaşmaları için bir yol sunar. Tüketiciler de en iyi müşteri deneyimini sunan işletmeleri ve markaları keşfetmek adına bu yorum ve incelemelere inanır ve güvenirler.

Google Benim İşletmemde Müşteri Yorumları Silinebilir ya da Yorumlar Kapatılabilir mi?

Pek çok kişi “Google yorumlarını kaldırmanın veya silmenin bir yolu var mı? diye soruyor.

Kısa cevap: Hayır. Firma olarak müşteri yorumlarını cevaplayabilirsiniz ancak müşteri yorumlarını kapatamaz ya da silemezsiniz. Bu da müşteri hizmet kalitesinin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Firmanıza olumsuz yorumlara karşı herhangi bir saldırı söz konusu olursa Google’ a bildirilerek yorumun kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Yorumların kaldırılması için https://support.google.com/business/answer/4596773?hl= adresinde yer alan basamakları takip ederek talebinizi iletebilirsiniz.

Olumsuz Müşteri Yorumları İçin Cevap Formatları

 • Merhaba …. (Müşteri Adı Soyadı)

Bu durumu/konuyu /olayı /süreci bize bildirdiğiniz için teşekkür ederiz. Böyle önemli geri bildirimler sorunları çözmemize, işimizi daha iyi yapmamıza, sürekli kendimizi geliştirmemize ve sizlere daha kaliteli hizmet sunmamıza destek oluyor.

 • Merhaba …. (Müşteri Adı Soyadı)

Bu olumsuz memnuniyet deneyiminiz için gerçekten üzgünüz. Sorunu araştırıyoruz ve en yakın zamanda sizlerle iletişime geçeceğiz.

 • Merhaba…. (Müşteri Adı Soyadı)

Öncelikle sizlerden işletmemiz adına özür dilememe izin verin. Bu sorunu araştırıyoruz ve derhal hızlı bir şekilde çözmeyi umuyoruz.

Olumlu Müşteri Yorumları İçin Cevap Formatları

 • Merhaba …. (Müşteri Adı Soyadı)

Görüşlerinizi bizimle zaman ayırdığınız ve bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sizi tanıdığınız için çok mutluyuz ve umarım ziyaretinizden keyif almışsınızdır. Geri bildirimlerinizi ekibimize ileteceğimizden emin olabilirsiniz. Umarım yakında tekrar bizi ziyaret edersiniz.

Saygı ve Selamlarımızla

[Firma Adı]

 • Merhaba …. (Müşteri Adı Soyadı)

Bizi değerlendirmek adına zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

 • Merhaba …. (Müşteri Adı Soyadı)

Bu güzel düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İşimize olan düşüncelerinize değer veriyor ve ekibimizle olan deneyiminizden sizlerin de keyif aldığınız için mutluluk duyuyoruz. Nazik sözleriniz için teşekkür ederiz, tekrar görüşmek dileğiyle.

Hazırda Bir Web Sitem Varsa Google My Business’ı Kullanmalı Mıyım?

Evet mutlaka kullanmalısınız. Çünkü ücretsiz Google İşletme Profiliniz, Google Arama ve Google Haritalar’daki mevcut işletmeniz web sitenize daha fazla görünür hale gelerek web sitenizi destekler.  İş Profilinizde web sitenize bir bağlantı bile ekleyebilirsiniz.

Google Adwords Expressle Reklam Nasıl Yayınlanır?

Siz de işletmem hesabınızdan Google Ads hesabınız ile Google Adwords Express reklam verebilir, trafiğinizde artış sağlayabilirsiniz.

İşletmem hesabınızda bulunan bir reklam oluştur menüsüne tıklayarak Google Ads hesabınız ile google haritalı arama sonuçlarında reklam verebilirsiniz.  Bu otomatik bir sistemdir. Reklamlarınızı kolayca yayınlayabilirsiniz.

1. Adım: Öncelikle reklam hedefinizi seçin. Müşterilerinizin yapmasını istediğiniz işlemlerin neler olduğunu belirleyin.

2. Adım: Sonra reklamınızı oluşturun. Reklam oluştururken reklam içeriğinin özgün, etkileyici ve akılda kalıcı olmasına dikkat edin.

3. Adım: Bütçenizi belirleyin. Bütçeyi istediğiniz zaman değiştirme imkânınız var. Ayrıca sadece gerçek işlemler için ücret ödersiniz.

4. Adım: Son adım için “reklam oluştur” sekmesine tıklayın.

Google Dijital Atölye Eğitimlerini Önerir misiniz?

Online platform üzerinden ücretsiz olarak eğitim alabilirsiniz.

https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye linkinden eğitimlere ulaşabilirsiniz. Google hesabınız üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Google’da İşletmenizi Bulamıyor Musunuz?

Bir İşletme Profili oluşturdunuz ancak Google Arama ve Haritalar göremiyorsanız muhtemel bir sorun yaşanmış olabilir. Google Benim İşletmemde aşağıdaki sorunlar yaşanıyor olabilir.

İşletmeniz Google Haritalar’ da görünüyor ancak arama sonuçlarında her zaman görünmüyor ise mutlaka iş bilgilerinizin doğru, kapsamlı ve güncel olması gereklidir.

İşletme bilgilerinizi kısa süre önce eklemiş veya düzenlemiş olabilirsiniz. Arama sonuçları, çok sayıda faktörü dikkate alan algoritmalara dayanmaktadır. İşletme bilgilerinizi düzenlediğinizde arama sonuçları değişebilir ve düzenlenen bilgilerle yeniden görünmesi üç gün sürebilir.

Google Benim İşletmem hesabınızda kuralları ihlal ettiyseniz, işletmenizin devre dışı kaldığını ya da askıya alındığını bildiren bir mesaj görürsünüz. İşletmenizin bu kurallara uyduğundan eminseniz, iş bilgilerinizin tekrar yayınlanması konusunda yardım almak için https://support.google.com/business/#contact=1&topic=4539639 iletişime geçerek ilgililere durumu iletebilirsiniz.

Google İşletme Silme İşlemi Yapılabilir mi?

Yönettiğiniz bir işletme herhangi bir nedenle silmek istemeniz durumunda aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Benim işletmem hesabınıza giriş yapın
 • Silmek istediğiniz işletme adınızı seçin
 • Sağ üst köşede yer alan “İşlemler” menüsünden “Sil” i seçin ve silme işleminiz tamamlayın.

Kaynaklar:

https://www.reviewtrackers.com/guides/google-my-business/#questions

https://support.google.com/business/answer/7091?hl=tr

https://ardentgrowth.com/google-my-business-guide/

https://support.google.com/business/answer/4669092?hl=tr

https://www.mediaclick.com.tr/blog/google-my-business-nedir

https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye/course/business-online