ActivityCheck etkinlik kontrol uygulaması yoğun katılımlı organizasyonlarda veya düzenli olarak katılım ve giriş listelerinin tutulması gereken alanlarda kullanıcılarını; onlarca mail, karışmış kağıt yığınları derdinden kurtaran ve istediğiniz her ortamdan detaylı kayıtlara ve listelere ulaşabildiğiniz, yaka kartı tasarımları yapabildiğiniz kolay kullanımlı, güvenli ve basit bir kontrol sistemidir.

Teknik Bilgileri

Uygulama, .NET ve en son web teknolojileri kullanılarak yazılmıştır. Veri tabanı olarak Microsoft SQL Server kullanılmıştır. Ayrıca uygulama JQERY, Entity Framawork, Ajax, C#, Java Script ile desteklenmiştir. Sistem responsive bir tasarıma sahip olup hem masaüstü hem de mobil ortamlarda sorunsuzca çalışabilmektedir. Tüm internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir. Tüm işlemler arka planda log4net altyapısı kullanılarak kayıt olarak tutulmaktadır. Tüm modüllerde Microsoft Excel’e aktarma seçeneği bulunmaktadır. Sistemin güvenliği için tüm şifre bilgileri, yeniden farklı formatta şifrelenerek veri tabanında tutulmaktadır.

Uygulama Neler Sunuyor?

  • Spor müsabakaları veya etkinliklerde görevli olacak olan özel güvenlik, hostes, organizasyon, etkinlik vb. şirketlerinin çalışanlarının görevlendirme, giriş kontrollerinin yapılması ve raporların alınmasında,
  • Firmaların etkinliklerde veya farklı yerlerde görevlendirdikleri personellerin kontrolünü, ne zaman giriş yaptığı, hangi etkinliklerde veya görev yerlerinde bulunduğunu detaylarıyla birlikte tespit edilmesinde,
  • Firmalara ait personel listelerinin oluşturulması, ad, soyad, tck ve doğum yılı bilgilerinden Nüfus Müdürlüğü ile entegre doğru kişi olup olmadığının kontrolünün yapılmasında,
  • Görevli alana veya iş yerine giriş yapacak olan araçların liste ve kontrolünün yapılmasında,
  • Personellerin alan veya iş yerine giriş yapmasının kontrolününde,
  • Spor müsabakalarında(futbol, voleybol, basketbol, tenis, boks, hentbol vb.) akreditasyon işlemlerinin yapılmasında,

MODÜLLER:

a. Kişi Listesi:
Kişi ekleme bölümünde, kayıt sınırlaması bulunmamaktadır. İstenildiği kadar kayıt eklenebilmektedir. Bu bölüm firmanın rehberi niteliğindedir. Sonraki etkinliklerle kullanılmak üzere, kayıtlar öncesinde bu bölüme girilebilmektedir.

Üst kısımda bulunan arama bölümünden detaylı arama yapılabilmektedir. Admin olan kullanıcılar tüm firmalara ait kişileri listeleyebilmektedir.

1 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 1
Sistem Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile isteğe bağlı olarak anlık entegre olarak çalışmakta ve kimlik doğrulaması yapılmaktadır. Kimlik doğrulaması yapılmayan kişiler sisteme eklenmemektedir. Bu seçilebilir ve yetkiye bağlı bir durumdur.

Kişilerin listelendiği alanda düzenleme  edit activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması svg xml  3Csvg 20xmlns 3D 27http 3A 2F 2Fwww, silmedelete activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması svg xml  3Csvg 20xmlns 3D 27http 3A 2F 2Fwww ve görüntülemeview activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması svg xml  3Csvg 20xmlns 3D 27http 3A 2F 2Fwww butonları bulunmaktadır.

Kişi ekleme kısmına Aksiyonlar menüsünden ulaşılabilir. Bu bölümde Firma, Adı, Soyadı, Telefonu, E-Mail, TCK, Doğum Yılı, Görevi, Görev Alanı gibi sabit alanlar yer almaktadır. Özel Güvenlik No sadece Özel güvenlik personelleri için girilmektedir. Arama filtresi, akreditasyon anında kişileri daha kolay bulmak için yapılmış bir parametredir. Buradaki en önemli kısım Türk Vatandaşı Değil seçeneğidir. Bu seçenek, yetkilendirme ile görüntülenip, engellenmektedir. Burası tıklandığında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü entegrasyonu devre dışı kalmaktadır. Yani kimliği doğrulanmamaktadır. Daha çok bu seçenek yabancı kişiler için tercih edilmelidir. Kişi eklerken mutlaka ekleme sayfasında bulunan Uyarılar dikkate alınarak ekleme işlemi gerçekleştirilmelidir.

2 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 2
Kişiler kolayca sistemden silinebilir, bu silinen kişiler arka planda pasif duruma alınır. İlerleyen dönemde, bu kişi tekrar eklenmek istediğinde durumu aktif olarak değiştirilir ve sistemde yeniden görünebilir hale gelir. Böylelikle bu kişinin daha önce hangi etkinliklerde görev aldığı kolayca tespit edilebilir.

b. Akreditasyon İşlemleri:

b.1. Akreditasyon:
Firmaya hangi etkinlik için kota verilmişse o etkinlikler sadece listelenir ve otomatik olarak firması seçili olarak gelir. Kişi Admin ise, tüm etkinlikleri ve tüm firmaları görebilir. Seçim yapıldıktan sonra üst kısımda etkinlik bilgileri, akredite edilmiş kişiler, hızlı akreditasyon, araç akreditasyonu ve kişi listesi görüntülenir. Buradaki kişi listesi otomatik olarak eklenen kişilerden oluşmaktadır. Akredite edilmesi istenilen kişinin yanındaki kutu işaretlenir ve hangi türde akreditasyon yapılacaksa o seçilir. Alt kısımdaki Seçili Kişileri Akredite Et butonuna basılır. Buradan eklenen kişiler Akredite Edilmiş Kişiler bölümünde sayfa yenilendiğinde görüntülenir. Onay durumu ve alana giriş durumu da yine buradan takip edilebilir. Her akredite edilen kişinin sistem yöneticisi(yetki verilmiş kişiler) tarafından onaylanma zorunluluğu bulunmamaktadır.

3 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 3

b.2. Araç Akreditasyonu:
Etkinlikte görevli araç plakaları ve şoför bilgileri bu bölümde kayıt edilmektedir.

4 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 4

b.3. Hızlı Akreditasyon:
Kişi listenizde yer alan kişilerin, TC Kimlik numaralarını sağ taraftaki kısma her satıra bir tane TCK gelecek şekilde kopyalayıp, Akreditasyon türünü seçtikten sonra Toplu Akredite Et butona basıldığında kişiler otomatik olarak akredite edilecektir.

5 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 5

c. Raporlar:

Yetkiye bağlı olarak kişiler raporları görüntüleyebilmektedir. Öncelikle rapor alınmak istenen etkinlik seçilir sonrasında var olan 10 farklı rapordan biri seçilerek raporlar görüntülenerek Microsoft Excel’e aktarma yapılabilir.

Firma ve Kişi Raporu, Firma İstatistik, Görevli Listesi-Güvenlik Hariç, Güvenlik Görevlisi, Sağlık Görevlisi Listesi, Yapılan Son 100 Akredite Listesi, Akreditasyon Yapmayan Firmalar, Giriş Yapmış Kişiler, Araç Plaka Listesi, Kara Listedeki Kişiler raporları sistemde yer almaktadır.

6 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 6

d. Destek Talebi:

Herhangi bir sorun halinde sistem yönetici ile aranızda bağ kurabileceğiniz Destek Talebi kısmında bilgiler otomatik olarak gelmektedir. Gönderilen bilgiler anlık olarak sistem yöneticisine posta ile iletilmektedir.

7 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 7

e. Ayarlar:
e.1. Etkinlikler:
Bu bölümden etkinlik ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz. Burada en önemli nokta akreditasyona açık olup olmadığı ve son akreditasyon tarihidir. Akreditasyona açık değil ise Akreditasyon işlemleri kısmında etkinlik görünmez. Son akreditasyon tarihi geçmiş ise, akreditasyon işlemlerinden giriş yapılabilir fakat Toplu Akredite Et ve Seçili Kişileri Akredite Et butonları görünmez olacaktır ve akreditasyon işlemleri gerçekleştirilmeyecektir. Etkinlik ekleyebilmeniz için Admin yetkisine sahip olmanız gerekmektedir.

8 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 8

e.2. Firmalar:
Bu bölümden firma ekleyebilir, silebilir ve düzenleyebilirsiniz. Firmalara yetki tanımlayabilirsiniz. Ana firma hiçbir zaman silinememektedir ve sarı ile işaretlenmiştir. Yeni firma ekleyebilmeniz için Admin yetkisine sahip olmanız gerekmektedir. Silinen firmaya ait kişiler kişi listesinde gözükmemektedir.

9 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 9
Yetkiler:

Tarih Sınırı Yok: Herhangi bir etkinliğe akreditasyon bitiş tarihinden sonrada akredite edebilir.

Listeleri Onaylama: İşlemler / Akreditasyonları onaylama sistemi açılır.

Sistem Düzenleme: Kişi listesinde ve diğer bölümlerde düzenleme ve silme butonları görüntülenir.

Kişi Listesi: Kişi listesi görüntülensin ve kişi ekleme, düzenleme silme işlemi yapabilsin.

TCK NO Kontrolsüz: Kişi Ekleme kısmında Türk Vatandaşı Değil seçeneğinin görüntülensin.

Yönetici Admin: Ana admin yetkisi,

Güvenlik Şirketi: Liste girişleri için yapabilsin.

Personel Giriş Kontrol: İşlemler/Personel Giriş Kontrol bölümüne girebilme ve girişte kontrol yapabilme.

Araç Giriş Kontrol: İşlemler/Araç Giriş Kontrol bölümüne girebilme ve girişte kontrol yapabilme.

Yönetici Onaylama: İşlemler/Akreditasyonları onaylama sistemi açılır ve yönetici onayı yapılması.

Akreditasyon Yazdırma: Yapılan akreditasyonlara kart basabilir.

Firma Listede Görünsün: Seçilen firma etkinlik listesinde görünsün veya görünmesin. Amaç olarak sadece giriş kontrolü yapacak firmaya bu yetki verilmelidir.

Akreditasyon Yapabilme: Akreditasyon işlemleri sayfasına giriş yetkisi ve akreditasyon yapabilir.

Raporları Görüntüleme: Raporları görüntüleme ve Excel’e aktarma yapabilir.

e.3. Kotalar:
Seçilen etkinlik ve firmaya akreditasyon sayısı ve giriş yapabilecek kişi sayısının belirlenmesi bu ekrandan tanımlanmaktadır. Sadece Admin yetkisine sahip kişiler Kota ekleyebilirler.

10 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 10
e.4. Kara Liste:
Görev vermek istemediğimiz kişilerin belirlenmesi için uygulanmaktadır. Sadece Admin yetkisine sahip kişiler bu bölüme girebilirler. Başlangıç ve bitiş tarihi çok önemlidir. Kesinlikle bitiş tarihi boş bırakılmamalıdır. Başlangıç tarihi sisteme eklenme tarihi olarak kabul edilmektedir. Akreditasyon işlemlerinde veya kişi onaylama sayfasındaredcheck activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması svg xml  3Csvg 20xmlns 3D 27http 3A 2F 2Fwwwişareti olan kişiler kara listede oldukları anlamına gelmektedir. Bitiş tarihinden sonraki etkinliklerde bu kişiler akredite edilebilmektedirler.

e.5. Toplu Kişi Yükleme:
Toplu yükleme yapmak için ExcelExportTemplate.xlsx dosyasını indirerek gerekli alanları doldurmanız gerekmektedir. Firma alanına yazılacak ID Firmalar sayfasından bakılabilir. UstFirmaID alanına yazılacak yazı da Toplu Kişi Yükleme sayfasında görüntülenecektir. Microsoft Excel dosyası seçildikten sonra Dosya Yükle & Aktar butona tıklayarak işlem başlatılmalıdır. Buradan eklenen bilgilerde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü entegrasyonu devre dışı kalmaktadır. Bilgilerin doğrulunu teyit etmek için Kişi Listesi’nden ilgili kişiye giriş yapıp düzenleme yapılması gerekebilir.

11 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 11
e.6. Kart Tasarımları:
Akredite edilen kişilere kart basmak gerekliliğinde kart tasarımı yapmak için kullanılan bölümdür. Bu bölüme giriş yapabilmek için Admin yetkisine sahip olunması gerekmektedir. Yapılan tasarımların nasıl göründüğüyle ilgili ikonu kullanılabilir. Boyutlar ..px şeklinde yazılmalıdır. Ör: 10px

12 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 12

e.7. Şifre Değiştir:
Tüm kullanıcılara açık bölümdür. Kişisel şifreniz bu bölümden değiştirilmektedir. Şifrenin değiştirilmesi için güvenlik nedeniyle eski şifrenin de bilinmesi gerekmektedir.

13 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 13

f. İşlemler:

f.1. Akreditasyonları Onayla:
Firmalar tarafından onaya sunulan kişilere bu bölümden ulaşılabilmektedir. Firmalar sayfasından yetki verildiğinde bu sayfaya giriş yapılabilir. Önce etkinlik, sonra firma seçilerek akredite edilen kişiler listelenir. Sonrasında onaylayacağınız kişiler yukarıdan seçilerek Seçili Kişileri Onayla butona basılır. Kişilerin yazdırılabilmesi için yönetici onayı da gerekmektedir. Bu nedenle tekrar geri gelerek bu kez yetkiye bağlı olarak Seçili Kişileri Yönetici Onayı butona basılır. Yazdırma butona tıklandığında yazdırma sayfasına gidilebilir. Akreditasyon listesinden çıkarmak istediğiniz kişileri seçerek Seçili Kişileri Sil butona basılır. Buradan kişileri silmek, firmaların kişi sayfalarından kişileri silmek anlamına gelmez. Bu etkinlik için akredite edilmeyeceği anlamına gelir.Yazdırma işlemi sonrasında yazdırıldı olarak işaretleyip tekrar Seçili Kişileri Onayla butona basılması gerekmektedir.

16 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 16

f.2. Araç Akreditasyonlarını Onayla:
Firmalar tarafından onaya sunulan araç bilgilerine bu bölümden ulaşılabilmektedir. Firmalar sayfasından yetki verildiğinde bu sayfaya giriş yapılabilir. Önce etkinlik, sonra firma seçilerek akredite edilen araçlar listelenir. Sonrasında onaylayacağınız araçlar yukarıdan seçilerek Seçili Araçları Onayla butona basılır. Akreditasyon Araç listesinden çıkarmak istediğiniz araçları seçerek Seçili Araçları Sil butona basılır.

17 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 17

f.3. Personel Giriş Kontrol:

Etkinliğe giriş yapacak olan personelin kontrol edildiği alandır. Firmalar sayfasından gerekli yetki verildiğinde bu sayfaya ulaşılabilir. Arama yapmadan önce mutlaka etkinlik seçilmelidir. Adı, Soyadı veya TCK numarasına göre arama yapılabilir. Bunlardan biri uygun olduğunda kayıt getirilir. Sisteme 7 adet kapı tanımlıdır. Bunlardan sizler için en uygun olanı seçilir ve giriş onaylanmış olur. Daha önce giriş yapmış bir kişi tekrar sorgulandığında bir uyarı çıkmaktadır. Bu durumda kesinlikle kimlik kontrolü yapmanızı öneririz.

14 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 14
f.4. Araç Giriş Kontrol:
Etkinliğe giriş yapacak olan görevli araçların kontrol edildiği alandır. Firmalar sayfasından gerekli yetki verildiğinde bu sayfaya ulaşılabilir. Arama yapmadan önce mutlaka etkinlik seçilmelidir. Plaka numarasına göre arama yapılabilir. Uygun olan kayıt getirildiğinde onaylama işlemi yapılır. Plaka yazılırken bitişik yazılması gerekmektedir.

15 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 15

f.5. Yazdır:
Yazdırma bölümü yetkiye bağlı olarak açılmaktadır. Yazdırma işlemi en uygun tarayıcı olan İnternet Explorer üzerinde yapılmalıdır. Daha önce yapılan kart tasarımı seçilmeli ve ilgili alanlar doldurularak devam edilmelidir. Yazdırılması istenen kartların hem onaylanması hem de yönetici onayının yapılmış olması gerekmektedir.

18 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 18
DASHBOARD:
Sisteme giriş yaptıktan sonra sizi ilk karşılayan ekrandır. Ana sayfada sol kısımda menü, sağ kısımda ilgili kısa bilgiler ve üst kısımda profil ve uyarı bilgileri yer almaktadır.

19 activitycheck etkinlik kontol uygulaması ActivityCheck Etkinlik Kontol Uygulaması 19